Aeroobika on üks populaarsemaid tervisespordiala, mis pakub võimalust nautida rütmilist ja energilist treeningut muusika saatel. See tõhus treening aitab saavutada mitmeid tervisehüvesid ning sobib igale vanusele ja füüsilise vormi tasemele.
Mis on aeroobika?
Aeroobika on aeroobne treening, mis kasutab energia tootmiseks hapnikku. Treeningu ajal on hapnik oluline komponent keha energeetilistes protsessides. Aeroobika treening toimub tavaliselt rühmas ja koosneb erinevatest koreograafiastiilidest, mis sooritatakse muusika rütmis.
Aeroobika ajalugu ja päritolu
Aeroobika sai alguse USA-st 1970-1980ndatel aastatel, mil see saavutas suure populaarsuse. Üks tuntumaid aeroobika populariseerijaid oli näitlejanna ja treener Jane Fonda, kes andis välja mitmeid aeroobikatreeningute videoid. Aeroobika levis kiiresti üle maailma ja on tänaseni üks armastatumaid tervisespordialasid.
Aeroobika põhitõed
Aeroobika treeningu aluseks on muusika ja rütm, mis annavad treeningule tempo ja aitavad hoida motivatsiooni. Treeningud koosnevad erinevatest liikumistest ja harjutustest, mis hõlmavad nii aeroobset kui ka lihasjõudu arendavat tööd. Tüüpiline aeroobikatreening kestab 45-75 minutit ning sisaldab soojendust, intensiivset osa, lihasharjutusi ja venitusi.
Aeroobika tervisehüved
Regulaarne aeroobikatreening pakub mitmeid olulisi tervisehüvesid. Aeroobne treening arendab südame-veresoonkonna tervist, parandab lihasjõudu ja vastupidavust ning suurendab paindlikkust.
Kardiovaskulaarne tervis
Aeroobika on suurepärane viis parandada kardiovaskulaarset tervist. Intensiivsed harjutused suurendavad südamelöögisagedust ja hingamist, mis omakorda tugevdab südamelihast ja parandab vereringet. Regulaarne aeroobne treening aitab alandada vererõhku, vähendada halva kolesterooli taset ja ennetada südame-veresoonkonnahaigusi.
Lihasjõud ja vastupidavus
Lisaks aeroobsele treeningule sisaldab aeroobika ka lihastreeningut. Erinevad jõuharjutused tugevdavad lihaseid ja suurendavad nende vastupidavust. Tugevad lihased aitavad ennetada vigastusi, parandavad rühti ja suurendavad põhiainevahetust, mis omakorda aitab kontrollida kehakaalu.
Paindlikkus ja liikuvus
Aeroobikatreeningud sisaldavad ka venitusharjutusi, mis aitavad parandada paindlikkust ja liikuvust. Regulaarne venitus suurendab liigesliikuvust, ennetab lihasjäikust ja -valu ning vähendab vigastuste riski. Paindlikud lihased ja liigesed muudavad igapäevased tegevused lihtsamaks ja mugavamaks.
Aeroobika treeningu ülesehitus
Tüüpiline aeroobikatreening koosneb neljast peamisest osast: soojendus, intensiivne osa, lihastreening ja lõdvestus koos venitusharjutustega.
Soojendus
Soojendus on oluline osa treeningust, mis valmistab keha ette intensiivsemaks tegevuseks. Soojendusharjutused suurendavad kehatemperatuuri, parandavad lihaste verevarustust ja vähendavad vigastuste riski. Tüüpilised soojendusharjutused on kerged aeroobsed liikumised, nagu marssimine ja hüplemine.
Intensiivne osa
Treeningu intensiivne osa koosneb aeroobsetest harjutustest, mis tõstavad südamelöögisagedust ja hingamist. Selles osas sooritatakse erinevaid koreograafilisi liikumisi muusika rütmis, nagu näiteks hüpped, põlvetõsted, käte- ja jalgade liigutused. Intensiivsuse tase võib varieeruda sõltuvalt treeningu stiilist ja osalejate tasemest.
Lihastreening
Lihastreening on aeroobikatreeningu osa, kus keskendutakse lihaste tugevdamisele. Tavaliselt kasutatakse selleks oma keharaskust või lisaraskusi, nagu hantlid või kummilindid. Lihasharjutused hõlmavad erinevaid lihasgruppe, sealhulgas käsi, õlgu, rinda, selga, kõhtu ja jalgu.
Lõdvestus ja venitusharjutused
Treeningu lõpuosas on oluline teha lõdvestus- ja venitusharjutusi. Need aitavad lõdvestada pingul lihaseid, vähendada lihaspingeid ja parandada paindlikkust. Venitused hõlmavad erinevaid lihasgruppe ning neid hoitakse tavaliselt 10-30 sekundit. Lõdvestumine aitab ka taastada hingamise ja südamelöögisageduse normaalsele tasemele.
Erinevad aeroobikastiilid
Aeroobika hõlmab mitmeid erinevaid aeroobikastiile, mis varieeruvad intensiivsuse, koreograafia ja raskusastme poolest. Mõned populaarsemad aeroobikastiilid on:
Step-aeroobika
Step-aeroobika on üks tuntumaid aeroobikavorme, kus kasutatakse spetsiaalset step-platvormi. Treeningus astutakse platvormile ja sellelt maha erinevate koreograafiastiilide järgi. Step-aeroobika arendab jalalihaste jõudu ja vastupidavust ning pakub head kardiovaskulaarset treeningut.
Bodypump
Bodypump on jõutreeningustiil, mis kasutab kergemaid raskusi ja korduvaid liigutusi erinevate lihasgruppide treenimiseks. Selles aeroobikavormis kasutatakse hantleid, kangid või muid raskusi, et suurendada lihasjõudu ja vastupidavust. Bodypump sobib neile, kes soovivad rohkem keskenduda lihasharjutustele.
Latino-aeroobika
Latino-aeroobika ühendab ladina-ameerika tantsude, nagu salsa, merengue või samba, liikumisi aeroobse treeninguga. See lõbus ja energiline aeroobikastiil pakub suurepärast kardiovaskulaarset treeningut ning arendab koordinatsiooni ja rütmitunnet. Latino-aeroobika sobib neile, kes naudivad tantsulist liikumist.
Sportaeroobika
Aeroobika on ka võistluslik spordiala, mida nimetatakse sportaeroobikaks. Sportaeroobikal on võistlused nii individuaalselt kui ka rühmades, kus sooritatakse keerukaid koreograafilisi kavasid.
Sportaeroobika ajalugu
Sportaeroobika sai alguse 1990ndate alguses, kui Rahvusvaheline Võimlemisföderatsioon (FIG) lisas selle oma võistlusprogrammi. Esimesed sportaeroobika maailmameistrivõistlused toimusid 1995. aastal Pariisis. Tänaseks on sportaeroobika levinud paljudes riikides üle maailma ning regulaarselt peetakse nii rahvuslikke kui ka rahvusvahelisi võistlusi.
Võistluste korraldamine
Sportaeroobika võistlusi korraldab Rahvusvaheline Võimlemisföderatsioon (FIG). Võistlused toimuvad erinevates vanuseklassides ja kategooriates, sealhulgas üksikvõistlejad, paarid ja rühmad. Võistlejad sooritavad 1,5-minutilise kava, mis sisaldab keerukaid aeroobseid liikumisi, jõuelemente ja akrobaatikat. Hindamisel arvestatakse tehniliste elementide raskusastet, kunstilist esitust ja üldist koreograafia ülesehitust.
Kokkuvõttes on aeroobika mitmekülgne ja tõhus treening, mis pakub mitmeid tervisehüvesid. Erinevad aeroobikastiilid sobivad erinevatele maitsele ja füüsilise vormi tasemele. Ükskõik, kas eelistad lõbusat tantsustiili või intensiivsemat jõutreeningut, leiab aeroobika hulgast igaühele sobiva valiku. Lisaks harrastussportlastele pakub sportaeroobika ka võimalust võistelda rahvusvahelisel tasemel. Niisiis, aeroobika on suurepärane viis hoida oma keha ja vaim tervena ning nautida treeningut hea muusika saatel!